Yule ve Christmas

Dinler ile Mitolojiler benzer tarihlere ve karakterlere sahip olsa da en ilgi çeken benzerlik bu iki kutsal gün arasındadır. Kilise tarafından kabul görmeyen bir görüş olsa da bazı kesimler Yule bayramının değiştirilerek Christmas olarak kutlandığını iddia etmektedir. Pagan dinlerinin gücünü kaybettiği günlerde Hristiyan kiliseleri Yule bayramını ve kutlanma sebeplerini unutturmak için, İsa peygamberin doğumunu 25 Aralık günü kutlamaya başlamış ve çoğu gelenekleri değiştirmişlerdir. (Bir kesim Araştırmacılara göre İsa peygamber bahar mevsiminde doğmuştur.) Bu tezlerin temel çıkış noktasında ise, iki bayramın benzerliğine ve eski İngilizcede christmas için yule kullanılmasıdır.

Bu kutsal günlerden ve benzerliklerinden bahsetmek gerekirse, Yule ilk olarak Avrupa Cermen paganları tarafından kutlanan kış bayramı\ festivalidir. Her aralık ayının 21. Günü başlayan ve 12 gün boyunca süren bayramdır. Yılın en uzun gününde, Güneş tanrısının yeniden doğumu ve sert kışların bitimi kutlanır. Yule’ da yapılan gelenekler Christmas gelenekleri ile özdeştir. Asla solmayan ağaçlar süslenir, el yapımı hediyeler verilir ve şarkılar/ilahiler söylenir. Yule ilk günü ve 12 günü boyunca “yule kütüğü” yakılır. Yule kütüğü bir başkasının size hediye ettiği ve sizi çevrenizi koruyan iyi şans getiren bir kütüktür. Evlerin şöminelerinde veya bahçelerinde yakılır. Yule bayramında inanılan ritüeller yapılır ancak yapılan her şeyin pozitif ve iyilik içermesi gerekir. Güneş tanrıyı kutsamak için ağaçlar süslenir ve yule kütüğü dışında devamlı ateşler yakılır. İyi şans getirmesi için evlerin tavanlarına ökse otu asılır. Yule tamamen iyilik ve güneş tanrısının yeniden doğumunu yani yeni yıllın ve hasat mevsiminin kutlanmasına yöneliktir. Eski halklar zor kış günlerinde kendilerini ısıtmak ve yeni bir yıla güzel başlangıçlar yapmak için bu bayramı kutluyorlardı. Ancak 11. Yüzyılda Hristiyanlık inancının artması ve yavaş yavaş yönetimleri kiliselerin alması, bazı geleneklerin değiştirilmesine sebep olmuştur. Cadılar bayramı ve birçok özel gün gibi pagan kökenli olan Christmas bayramını şu an tüm dünya’ da kutluyor ve yeni yıl olarak din dışı global bir gün haline getiriyoruz.

Mediha Güçlü

Mediha Güçlü. Sakarya Üniversitesi Halkla ilişkiler ve Reklamcılık bölümünde okuyor. Farklı ilgi alanlarına sahip. Tarih ve Mitoloji konuları üzerinde araştırma yapmayı çok seviyor. Sinema ve Diziler üzerine konuşmayı ve tartışmayı sever. Birçok farklı hobisi olmasının yanı sıra fotoğraf çekmeyi ve farklı yerler görmeyi seviyor.