Yeteneğinin Avcısı Ol

Allah her kulunu farklı görüntüde, farklı kişilikte ve farklı becerilerde yaratmıştır. Hayattaki her insanın bir beceri ve yeteneği vardır. İşte bu noktada da her birimizin birbirine ihtiyacı vardır ancak bunu idrak etmek de bir yetenektir. Nitekim bahsettiğimiz bu yetenekler biz onları keşfedinceye kadar içimizde tıpkı bir inci gibi saklanmaktadır ve asıl yetenek onu ortaya çıkaracak anı yakalamaktır. Bu yeteneklerimizin ortaya çıkması; hayatımızı yaşayış tarzımızı, meslek seçimlerimizi ve düşüncelerimizi bile etkilemektedir. Çünkü yeteneklerimiz sadece hobilerimizi meydana getirmez. Aynı zamanda, yeteneklerimiz bizi biz yapan parçalarımızdır. Kendimizi tamamlamak için kayıp parçamızı dip köşe arayıp keşfetmemiz gerekir. Peki, içimizdeki bu cevheri nasıl dışarı çıkaracağız?

Tıpkı bir psikoloğun, hastasının çocukluğuna inişi gibi yeteneğinin keşfi için de çocukluğuna dönmeli ve küçük senin neler yaptığını, neleri sevdiğini, neleri hayal ettiğini hatırlamalısın. Çünkü gerçek sen korkusuz ve sınırları olmayan küçüklüğündeki sende saklı olabilir fakat tüm bunları hatırlayıp kendini zorlayarak yeteneğini bulamazsın. Bazı yeteneklerimiz çok özeldir ve hemen kendini dışarıya çıkarmazlar ama elimize geçirdiğimizde kendimizi bulmamızın heyecanını yaşatırlar. Bu heyecanı yaşamak ve kendimizi tamamlamak için bir fırsat ve alan oluşturarak yeni şeyler deneyimlemekten vazgeçmemeliyiz. Unutmamalıyız ki hiçbir şey için geç kalınmış değildir. Herkes hayatını yaşaması gerektiği zamanda yaşar. Kimimiz yedisinde öğreniriz okumayı, kimimiz yetmişinde başlarız okula. Kimimiz beş yaşında ünlü bir ressam olur, kimimiz ellisinde resme olan yeteneğini keşfeder çünkü hepimizin dışarıya bakan penceresi farklıdır. Bu yüzden de farklı görür, farklı yaşarız. Bu yolculuk hepimiz için bitmek bilmeyen bir yoldur; yürüdükçe içine çeken ve uzayan. En sonunda da benliğimizin zirvesine ulaştıran, fakat bu noktada Austin O’Malley’in dediği bu sözü iyi hatırlayın; “Yetenek, dahinin sahibi olduğu evde kiracıdır.”

Esra Nur Çelik

Esra Nur Çelik, Manisa Celal Bayar Üniversitesi tarih bölüm mezunudur. AÖF Acil Durum ve Afet Yönetimi öğrencisidir. Her zaman kelimelerin gücüne inanarak kendini araştırmaya, okumaya ve yazmaya yönlendirmiştir. Çeşitli alanlarda tecrübe kazanmayı seçerek kendini mutlu etmeyi başarmıştır.