Stresten Arınma

Çağımızın yeni bir getirisi olan stres; yoğun psikolojik çöküntüler, depresyon halleri, birçok insanda görülen ve sürekli artarak ilerleyen bir depresif ruh hali olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sürecin en büyük etkeni ise iç sesimizi, iç benliğimizi duymaktan aciz hale gelişimizden kaynaklıdır. Ne zaman içimizi, kendimizi dinlesek bin ah işitir olduk. Oysa ne güzeldir kendi kendine yetebilen, kendini dinleyebilen insanlardan olmak. Ancak ne yazık ki çoğumuzun içindeki ses, yani içimizdeki biz; bizden daha yılgın, bunalmış, umudunu yitirmiş bir halde. Peki neden? Bu durumun bu kadar yaygınlaşması, bizlerin bu denli depresif ve stresli yaşaması bizden kaynaklı mı yoksa çağımızın bir getirisi mi? Belki de her ikisi mi? Öyleyse nasıl kurtulacağız, nasıl çıkacağız bu halimizden?

Sevgili okurum sen de tüm bu soruları benim gibi kendine soruyorsan bu satırlarda buluşmuşuz demektir. Bu durumdan en iyi kendini olumlamaya bırakarak kurtulabileceğini biliyor muydun? Kendi halinden kendi çabanla kurtulmak ne muazzam bir şey. Tek yaptığın bulunduğun şartları, konumu ve durumu kabul ederek arınmak. Aslında bu kalbinin tasfiyesidir. Yani nefesinin, kalbinin ve ruhunun arasına bir köprü kurmaktır.  Bilincinin gelişimine katkı sağlayarak ruhsal ve fiziksel gelişiminin dönüşmesine, ilerlemesine ön ayak olmaktır. Bunun için yapacağın ilk aşama, sessiz ve huzurlu bir anda kendini tanımaya çalışmakla gerçekleşecektir. Bu aynı zamanda sahip olduğun ve olmak istediklerini fark etmene yardımcı olacaktır. Bu süreci dilersen yogayla, meditasyonla, iman ederek, doğaya kendini bırakarak yapabilirsin. Böylece yeniden doğacak, stresinden arınarak kendini bulacaksın. Unutma stresin en büyük kaynağı “içindeki seni” bastırmandan kaynaklıdır

Esra Nur Çelik

Esra Nur Çelik, Manisa Celal Bayar Üniversitesi tarih bölüm mezunudur. AÖF Acil Durum ve Afet Yönetimi öğrencisidir. Her zaman kelimelerin gücüne inanarak kendini araştırmaya, okumaya ve yazmaya yönlendirmiştir. Çeşitli alanlarda tecrübe kazanmayı seçerek kendini mutlu etmeyi başarmıştır.