Sosyal Medya Bize Mutsuzluk mu Aşılıyor?

Sosyal medya bize mutsuzluk mu aşılıyor? Bu soruya net bir şekilde ‘’evet’’ demek çok keskin bir cevap olabilir. Bunun yerine bazen mutsuzluk bazen de mutluluk aşılıyor diyebiliriz. Sosyal medya bizleri hayatın acılarından, mutsuzluğundan, karmaşasından uzaklaştırıyor gibi gözükse de çoğumuzun farkında olmadığı başka bir şey var. Sosyal medya bizleri başka bir ‘’mutsuzluk denizine’’ sürüklüyor.
‘’Onun gittiği tatil yerine ben neden gidemiyorum?’’, ‘’onun giydiği kıyafetler neden bende yok?’’, ‘’benim de böyle bir hayatım olsa ben de hep gülümserim’’ gibi buraya birçok örnek yazabilirim. Sosyal medyaya ‘’ikilemler dünyası’’ demenin yerinde bir tabir olduğunu düşünüyorum. Çoğumuz ağlarken ya da mutsuzken bunu sosyal medyada bunu yansıtmıyoruz, yansıtanlar olduğunda ‘’tek amacı acısı üzerinden ilgi toplamak’’ gibi çirkin ithamlarda bulunabiliyoruz. Oysaki mutsuzluk da mutluluk kadar doğal bir duygudur. Karşımıza ne çıkarsa çıksın memnun olmayı bilmiyoruz.
Başkaları mutluluğunu paylaştığında kendimizi mutsuzluk denizine sürüklüyoruz. Sadece dört köşeden ibaret cam ekranları çok fazla ciddiye alıyoruz. Herkesin hayatı mükemmel değil fakat ‘’mükemmelmiş’’ gibi gösterilen hayatlar ile kendi hayatımızı kıyaslayıp mutsuz oluyoruz. Sosyal medyayı suçlamadan önce biraz kendimizle konuşmalıyız. Mutsuzluk denizine sürüklenmek de bizim elimizde, sürüklenmemek de… Mutluluğun en güzel tatil yeri ya da ilgi çekici kıyafetler olmadığını anladığımızda sosyal medyanın karşısında daha mutlu bireyler olarak durabiliriz. Verilmek isteneni değil de, almak istediğimizin peşinden gitmeliyiz. Hayatlarımız cam ekranların ardında yaşananlardan daha kıymetli.
Sosyal medyanın iyi yönlerinden daha fazla faydalanıp, kendimizi mutsuzluk denizine sürüklemeden önce başkalarının mutluluğu için çabalayarak en mutlu sosyal medya kullanıcısı olabiliriz.
Kendi merkezimizde kalıp başkalarının merkezinden uzak durduğumuz sürece sosyal medyanın bizlere mutsuzluk aşılaması o kadar da kolay olamaz.

Yasemin Kırkıl

Yasemin Kırkıl, Sakarya Üniversitesinde İletişim Fakültesinde, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünde okuyor. Geçmişten bugüne kadar okumayı ve yazmayı hep sevmiştir.