Sınavda Başarılı Olmak

Bu konuya çok güzel bir sözle başlamak istiyorum. O da: “Başarmanın yarısı çalışmak, diğer yarısı çok çalışmaktır.” Dolayısıyla başarı tesadüf değildir. Kimimiz hedeflerimiz doğrultusunda yılmadan tempolu koşar, kimimiz bakar bakar bıkar. Tıpkı kaplumbağa ve tavşan hikayesi gibi. Bizim yavaş kaplumbağamız ulaşır yarış çizgisine, kendinden emin olan tavşandan önce.


Demek ki başarmak için programlı olarak çok çalışmak, pes etmemek gerekir. Her zorlukta vazgeçersek başarıya kavuşanlardan değil başarıya kavuşanları izleyenlerden oluruz. Öyleyse başarmak için nasıl çalışmalı, neler yapmalıyız?


Öncelikle kendi gücümüzü, potansiyelimizi ve eksikliklerimizi tanımlayarak yola koyulmalıyız. Daha sonra sınav takvimine uygun olarak çalışma programı ayarlanmalı. Dikkatiniz dağıldığında dikkatinizi toparlayacak kaynaklar elde edinin. Öğrenirken eğlenmeye özen gösterin. Çünkü severek ve anlayarak çalışmak, motivasyonunuzu yükselterek bilgilerinizi kalıcı kılacaktır. Bol bol tekrar ve soru çözümü yapmalısınız. Eksiklerinizi tamamlamak, başarınızı arttırmak da, ne kadar çok soru kalıbı gördüğünüze dayalıdır. Sınava yakın zamanlarda soru çözmeyi alışkanlık haline getirin. Soruları daha hızlı okuyup anlayabilmek adına da bol bol kitap, dergi ve makale okuyabilir, hızlı okuma gibi eğitimlere katılarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Ancak unutmamalısınız ki yanlışlarınız sizin başarısız olduğunuzun göstergesi değil daha çok çalışıp başarmanızın gerektiğinin kanıtıdır. Şunu her zaman hatırlayın: “Başarı her gün tekrarlanan, küçük görünen çabaların bir sonucudur.” Belki zor olacak ama güzel olacak…

Esra Nur Çelik

Esra Nur Çelik, Manisa Celal Bayar Üniversitesi tarih bölüm mezunudur. AÖF Acil Durum ve Afet Yönetimi öğrencisidir. Her zaman kelimelerin gücüne inanarak kendini araştırmaya, okumaya ve yazmaya yönlendirmiştir. Çeşitli alanlarda tecrübe kazanmayı seçerek kendini mutlu etmeyi başarmıştır.