Sevil Abla 2

Merhaba Şefik ağabey.

Sevil Abla’nın kafasında bu aralar karmaşıklık ve belirsiz kavramları dolanıyormuş. Bu durum, hayatını yaşayışını ve hayata bakışını bile etkiliyormuş. Öyle söyledi yakın zamandaki bir görüşmemizde.

Sevil Abla belirsizliği ve karmaşık bir duygu halinde olmayı pek sevmiyormuş. Ya siyah ya beyaz derler ya, Sevil Abla da o tarz insanlardanmış. Bu durum tabii onu yıprattıkça yıpratıyor, kendi kabuğuna daha fazla çekilmesine sebep oluyormuş. Hayatındaki en ufak belirsizlik duygusu, geri kalan işlerini etkiliyor ve işin içinden çıkılmaz bir hale dönüşüyormuş.

Bulanık bir yaşam, ona göre değilmiş yani.

Hoş, zaten kim net olmayan, kafasında sürekli soru işaretlerinin dolandığı bir hayatı seçmek ister ki?..

Net olmayan çoğu olaya karşı sabrı azalıyor ve git gide uzaklaşıyormuş bu belirsizlikten.

Korkuyormuş tamamen bir şeylerden gitmekten, onları bırakmaktan. Bunu yapmak istemiyormuş aslında ama yorulmuş Şefik Ağabey.

Senelerin yorgunluğunu bir ümide bağlamış; onunla uyanır, onunla yatar olmuş. Belirsizlikten, korkulardan, kendisinin buna karşı bir şey yapamamasından ve biraz da senin korkuların ve belirtemediğin duygularından yorulmuş.

Çünkü ona kalırsa elinden geleni yapmış yorulmamak için. Pes etmemek, korkmamak ama en önemlisi vazgeçmemek için…

Senin vazgeçip vazgeçmediğini merak ediyormuş ama tüm o bulanık manzaralardan bu durumu da net göremiyormuş.

Sevil Abla’nın içindeki boşluklar belli. Düştüğü zor durumlar ve olumsuzluklar da belli. Ama senin yarattığın bu belirsizlik ve korku hali, işte o durum, Sevil Abla’yı mahvediyormuş. Sen kapatmışsın kendini bir kafese, anahtarının Sevil Abla’da olduğunu bile bile, yanına dahi gelmesine izin vermiyormuşsun.

Sevil Abla “Ben biliyorum onun korkularını, endişelerini ama izin vermiyor ki ona yardım edeyim. İzin vermiyor ki hayatımızın belirsizliklerinde tek net olan biz olalım. Biz net olalım, geri kalan her şey belirsiz olsa da ben onun yanındayım.” diyor.

Şefik Ağabey, şu an ikinizin de hayatında en kesin olan şey, bir belirsizlik durumunda olduğunuz. İkiniz de ne yapmak istediğinizi bırak, ne yapmak istemediğinizi dahi bilmiyorsunuz. Ama bunları birbirinizle konuşmadan ikiniz de bu sorunu çözemeyeceksiniz.

Bu belirsizlik durumu devam ettiği sürece sen, o kafesin içinde daha çok duracaksın gibi görünüyor. Konuşmadan, anlatmadan, çözüm üretmeye çalışıp çaba sarf etmeden o kafesten çıkamazsın Şefik Ağabey. Çözümü olmadığına inandığın o düşünceler, deli eder zihnini. Kısacası, düşünüp bir an önce harekete geçmezsen pişman olacaksın. Benden söylemesi…

İçinde fırtınalar koparken kendi düşüncelerinden bile korkarak tek kelime edememenin ağırlığı, bir başkaymış. Sevil Abla iyi biliyormuş, öyle söyledi.

Bir söyleseniz içinizdeki fırtınaları birbirinize… Süt liman olsa etraf, mutlu olsanız Şefik Ağabey…

Birinin kalbinde yer tutan hiç kimse, kendi kafesinin içinde tutsak değildir. İnan bana Şefik Ağabey.

Görüşmek üzere, Sevgilerimle..

Tutku Öztürk

Tutku Öztürk, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa’da Almanca Öğretmenliği bölümünde okuyor. Yaşamak ve umut etmek için müziğe ve yazmaya tutunuyor.