Oku ve Ezberle / Ütopik Eğitim

Her öğrencinin aklına gelen sorulardan biri ‘Bu bilgilerin hepsini niye alıyorum?’ olmuştur. İlgi alanlarımıza göre eğitim alabilseydik böyle bir şikayette bulunmayacaktık. Örneğin, benim müziğe ilgim var. Ancak ben ilköğretimde haftada iki saat müzik dersi görüyordum. Müziği bırakmadım, devam ettim. Ama konservatuvara hazırlanmak çok külfetli olduğu için müzik okumaktan vazgeçtim. OKU ve EZBERLE sistemi olmasaydı her şey çok değişik olurdu.

Bu durum yüzünden okulunu bırakan birçok kişi var. Yaşadığımız topraklarda köy çocuklarının modern dünyaya adapte olabilmeleri için Köy Enstitüleri vardı. Yine aynı sistemi her beldeye her köye uygulamak o günlere göre daha basitti. Düşünsenize, İlgi alanınız daha ilkokul çağında belirleniyor. Ölene kadar istemediğiniz bir işi yapmak zorunda kalmıyorsunuz.  Gerçi Anadolu coğrafyasında yaşıyoruz ve bu coğrafyada genellikle aileler çocuklarının yerine karar verirler. Her konuda böyledir. İş, eğitim, evlenme gibi durumlarda hep ailenin dediği doğruymuş gibi davranılır. ‘Eğitim ailede başlar.’ sözünü dikkate alırsak hayal ettiğimiz ütopik eğitime daha yakın oluruz…

Ahmetcan Kahraman

Ahmetcan Kahraman, Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya bölümünde okuyor. Ortaokul yıllarından itibaren müziğe ilgi duymaktadır.