Nem Kurutma Nedir?

Nem kurutma, nem oranı istenenden yüksek seviyede olan bir ortamın nem seviyesini, bu iş için icat edilen makineler yardımı ile kabul edilir seviyeye düşürme işlemidir. Bazı kaynaklarda “nem alma” şeklinde de isimlendirilir. Eğer artan nemden ötürü depolanan malzemelerin zarar görmesi, dinlenme alanlarının aşırı nemli olması gibi bir sorun mevcut ise, nem alma makinelerinden uygun ebatlarda olan bir tanesi o ortamda çalıştırılır ve ortamın nem seviyesi normal düzeye çekilir.

 Nem Kurutma Cihazı Nerelerde Kullanılır?

 Genellikle endüstriyel amaçlarla kullanılmakla birlikte, ikamet edilen yerlerde de nem kurutma işlemine sıkça başvurulmaktadır. Fakat netice itibariyle nem kurutma, ezici bir çoğunlukla endüstriyel alanlardan kullanılmaktadır. Örneğin; metrekarelerce depo alanı gerektiren bir iş yapıyorsunuz ve depodaki nem oranının en ufak miktarda artması bile sizin için büyük risk taşıyor diyelim. İşte böyle bir pozisyonda nem kurutma cihazı, sizin için hayati bir önem taşıyacaktır. Küçük çaplı kullanımlarda ise biraz daha tercihe bağlı bir durum söz konusudur.

 Nem Kurutma İşlemi Nasıl Yapılır?

 Nem kurutma işlemini gerçekleştirmek için, makinenin çalıştırılması haricinde ortamda yapmanız gereken hiçbir şey yoktur. Tüm işlemi, bir odada bir vantilatör çalıştırılması ile aynı şekilde düşünebilirsiniz. Vantilatörü uygun bir konuma yerleştirirsiniz ve çalıştırırsınız. Nem kurutma işlemi de bunun bire bir aynısıdır. Sadece, satın aldığınız cihaz modeline yeterince hakim olmanız gereklidir. Bunların dışında nem kurutma işlemi hakkında o kadar endişe etmenizi gerektirecek bir durum söz konusu değildir.

Nem Kurutma Cihazları Nasıl Çalışır?

 İleride neler icat edilir bilinmez. Ama günümüzde nem kurutma cihazları çalışma prensipleri yönünden iki ana kategoriye ayrılmaktadır: Soğutma sistemli nem kurutma cihazları ve absorbsiyonlu nem kurutma cihazları. Soğutma sistemine sahip olan nem kurutma cihazlarında, makineye çekilen nemli hava, soğutma borularından geçirilerek yoğuşturulur ve havadaki nem suya dönüşerek cihaz içindeki bir kapta birikir. Absorbsiyonlu sistemler ise nem emici malzemeden yapılmış bir çarkın ortamdaki nemli havayı çekmesi ile çalışır. Her iki tasarımda da nihai aşama tabii ki nemi alınmış havanın ortama geri üflenmesidir.

 Nem Kurutma Cihazları Verimli mi?

 Hangi marka ve hangi model olursa olsun, satın aldığınız nem kurutma cihazından fazlasıyla verim alacağınıza emin olabilirsiniz. Tabii en verimli modellere sahip markanın Trotec olduğunu hatırlatmakta yarar var. Ne kadar yeni bir model satın alırsanız keza alacağınız verim o kadar fazla olacaktır. Ayrıca, soğutma sistemli nem kurutma cihazları, genelde absorbsiyon sistemlilerden daha verimli olmaktadır. Daha çok tercih edilmektedir. Kullanım amacınıza göre seçim sizin.

 Güvenilir Nem Kurutma Firması

 Türkiye’de ürünlerini satan nem kurutma firmalarının arasında bir tercih yapacak olursak, acaba hangisini tercih etmeliyiz? Acaba en güvenilir olanı hangisidir? Öncelikle, ürününü satın almanız halinde hem ürününden, hem müşteri hizmetlerinden en memnun kalacağınız firmanın Trotec olduğunu belirtmek isteriz. Bunun dışında, her markanın güvenilirliği belirli bir ortalamanın üzerindedir. Başka bir markayı tercih etmeniz halinde de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Türkiye’de nem kurutma cihazı satan firmalar arasında özellikle parmakla gösterilecek kadar düşük puanlı olan bir seçenek mevcut değildir.

 Nem Alma Cihaz Fiyatları

 Nem alma cihazlarının fiyatlarına bakmadan önce kendi bütçenizi belirleyebilirsiniz. Çünkü, bütçeniz ne olursa olsun, mutlaka ama mutlaka kendinize uygun bir model bulabilirsiniz. Çünkü; nem alma cihazlarının fiyatları sadece 1000 TL’den başlamaktadır. Bu yüzden, bütçenizi ürüne göre ayarlamak zorunda kalmaktan korkmayın. Cihaz fiyatları zaten sizin bütçenize uyum sağlıyor. Ayrıca, daha fazlasına İhtiyacı olanlar için, 100.000 TL’nin bile üzeri fiyatta satılan nem alma cihazları mevcuttur.