Kitaplar

Bizlere sonsuz hayal gücü veren, kendi dünyamızı kurmamızı sağlayan en etkili araç kitaplardır. Televizyon gibi bizleri empoze etmeye çalışmaz. Aksine olayı, yaşanmışlığı, zamanı, mekanı hepsini okuyucusuna bırakır. Kimisi apartman boşluğunu karanlık hayal eder, kimisi aydınlık… Herkeste aynı etkiyi bırakmaz. Kişiden kişiye göre değişir. Aslında en güzel yanı da budur. Yarattığınız dünya size aittir.

Pandemi dönemi ile beraber hayatımızın bazı noktaları çekilmez bir hale gelmektedir. Tam da bu zamanlarda sığınacak bir yer ararız. Kendi dünyamızın tadını çıkarmak istiyorsak, sığınacağımız ilk liman kitaplar olmalıdır. Bazen kitap karakterleri ile o kadar samimi bir ilişki kurarız ki, kitaplar bitse dahi o karakteri içimizde yaşatmaya devam ederiz. Televizyondaki gibi tüm karakterleri bir güzellik algısının içine sokmadan, istediğimiz gibi hayal edebiliriz. Kadınların güzel, erkeklerin ise yakışıklı olmasına gerek yoktur. Çünkü biz o karakterlerin bize hissettirdiklerini severiz.  

Bireyin kitapla ilişkisi anne rahminde başlamaktadır. Kitap okurken anne rahatlayacağı için, bebek de onunla birlikte rahatlayacaktır. Dünyaya gözlerimizi açmadan ilişki kurduğumuz kitaplar, gözlerimizi açtıktan sonra da en yakın arkadaşımız olmalıdır. Her türlü gelişim açısından kitapların bizlere birçok olumlu katkısı bulunmaktadır. Bu katkıyı en etkili duruma getirebilmek için küçük yaşlarda kitap okuma alışkanlığı kazanmak, kişinin kendisine yapacağı en büyük yatırımlardan birisi olabilir.   

Kitaplarla dolu bir evde büyümek bireyin bakış açısını değiştirebilir. Okuduğu bir satır, kişiyi bambaşka düşüncelerden alıp, bambaşka diyarlara götürebilir. Kişinin hayalini kurduğu iş, arkadaşlık tek bir satırda karşısına çıkmış olabilir. Bir kitap, bir hayatı değiştirebilir. Değişmeyen tek şeyin, değişimin kendisi olduğunu düşünürsek, kitaplarla değişmek en güzelidir.

Daha çok kitap okuduğumuz, daha çok hayal ettiğimiz ve daha çok karakterle arkadaş olduğumuz kitaplı günlerin hep var olması dileği ile.

Kitapla kalın…

Yasemin Kırkıl

Yasemin Kırkıl, Sakarya Üniversitesinde İletişim Fakültesinde, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünde okuyor. Geçmişten bugüne kadar okumayı ve yazmayı hep sevmiştir.