Kilitli Hayatlar

Konumuza geçmeden önce sizden bir şey düşünmenizi rica ediyorum; yaşam alanınızdan koparılıp, kilitli bir hayat yaşamaya mecbur bırakılsaydınız neler hissederdiniz? Belki bu soruyu daha önce düşündünüz, belki de ilk defa düşünüyorsunuz. Böyle bir şey nasıl olabilir, biz insanlara bu neden yapılsın?

Böyle bir şey yapılıyor belki de. Çocukluğumuzda veya günümüzde, bilincinde olmayarak o kilitli hayatları ziyarete gittik. Neden mi bahsediyorum? Tabii ki hayvanat bahçelerinden, kilitlenmiş, kendi yaşam alanlarından koparılmış binlerce hayvandan bahsediyorum.

Hayvanat bahçelerinin kuruluş amaçlarına bakıldığında çok masum görünen nedenler aslında o kadar masum değildir. Doğayı anımsatma, hayvan sevgisi kazandırma, nesli tükenmekte olan hayvanları koruma gibi nedenlerin olduğu söylenmektedir. Fakat bunların yanında bir o kadar da olumsuz nedenler karşımıza çıkmaktadır. Yaşama hakkının en temel haklardan olduğunu biliyoruz fakat hayvanlardan bu hakkı aldığımızın farkında değiliz. İnsanlar sadece bir suç işlediğinde doğal yaşam alanından alıp ‘’cezaevi’’ denilen alanlara kapatılmaktadır. Hayvanat bahçesi de cezaevi ile aynı anlama gelmektedir. Peki bu durumda hayvanların işlediği suç ne oluyor? Tabii ki onların bir suçu yok. Tüm suç bizlerde. İnsanlığımızı kaybedip, hayvanların yaşadığı olumsuz hayat koşullarına göz yumuyoruz.

Ormanlarda, denizlerde özgürce yaşayan hayvanların insanlar için devasa büyüklükteymiş gibi görünen kafeslerde yaşamalarını bekliyoruz. Her ne kadar doğal yaşam alanlarına benzetilmeye çalışılsa da hiçbir şeyin onlara kendi evindeymiş gibi hissettirmeyeceğini biliyoruz.

Nesli tükenmekte olan hayvanlar için, topluma hayvan sevgisi kazandırılması için başka çözümler bulunulabilir. Hayvanat bahçeleri çözüm değil, aksine büyük bir sorundur. Hayvanlarımızı kilitli hayatlardan kurtarmak bizim elimizde değilmiş gibi dursa da bu bizlerin elinde. Hayvan Hakları Yasası hepimizi ilgilendiren yasa olmak zorunda. Onların dile getiremediği özlemleri, acıları biz dile getirmek zorundayız. İlk etapta yapabileceğimiz şey çok basit. Hayvanat bahçelerini ziyaret etmeyi bırakıp, o kafeslerin kapatılması için savaşarak hayvanlara yapabileceğimiz en büyük yardımı yapmış oluruz. Onları birer eğlence aracı olarak görmeyi bırakıp, bir can olarak bakmayı başarırsak her şey hem hayvanlar hem de insanlık için çok daha güzel olabilir. Kilitli hayatlarının son bulduğu, insanlığın var olduğu günlerde buluşmak dileği ile.

Yasemin Kırkıl

Yasemin Kırkıl, Sakarya Üniversitesinde İletişim Fakültesinde, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünde okuyor. Geçmişten bugüne kadar okumayı ve yazmayı hep sevmiştir.