Kapılar

Biraz kapılardan bahsedelim bugün… Kapılar vardır; komşuların en kadimi, ziyarete gittiğimiz apartmanda tesadüfen denk geldiğimiz… “Ardında acaba ne hikayeler vardır, bir çalıversek ne güzelliklere şahit oluruz?” dediğimiz kapılar. 

Kapılar vardır; çocukluğumuza açılan bir geçittir, geçmişe yolculuk için çalmak isteriz ama korkarız. Kapılar vardır -ne kadar zor gelse de- üç maymunu oynayıp, ardını merak etmememiz gerekir… Bazı kapılar sonsuz kez kilitlidir, beyhudedir açmaya çabalamak… Bazı kapılar ise kendiliğinden ardına kadar açıktır, görüp de keşfetmesini bilene.

Bir de her koşulda ve her çaldığında açılacağını bildiğin kapılar vardır. Ne güzeldir bunun kıymetini bilebilmek. Bazen de kapılar tek tek kapanır yüzüne, kilitler kaybolur. O zaman bilirsin ki; eğer doğru yoldaysan, çabayla ve iyi niyetle başka yüzlerce kapı açılacaktır.

Varsın üç beş tane kapı kapanıversin; önemli olan hayatın altüst olduğunda bile ders çıkarıp yola devam etmektir. Eğer ki doğru yoldaysan, karşına çıkacak kapı çok; izan ve muhakemen kuvvetliyse, doğru kapıları bulacağın günler ise pek yakındır.