İnsanları Yargılamak

İnsanları Yargılamak

‘’Yakından tanımıyorsan uzaktan yargılama’’ sözü ile konuya giriş yapmak istiyorum.
Artık günümüzde herkeste ‘’yargılamak’’ bir yaşam stiline dönüşmüş. Kimimiz bu duruma alışamamış, kimimiz ise artık umursamaz bir duruma gelmiş. Ben umursamaz taraftayım. Bilen bir kişi tarafından en zor şey iken, bilmeyen bir kişi için oldukça kolay bir şeydir yargı. Kısacası cehalet arttıkça yargılar da hemen ardından çoğalarak gün yüzüne çıkıyor.
Buna alışın derim.
(Şimdi yazımız yargılamak hakkında ama canım cehalete de giriş yapmak istiyor. Lakin konuyu dağıtıp kafa bulandırmak istemiyorum.) Biz insanların karmaşık bir yapısı var, kafamızda oluşan milyarlarca duygu, düşünce vb. olay var, ne yazık ki hepimizin fikirlerine, duygularına, düşüncelerine yargı dağıtımı yapılıyor. Bu çok sinir bozucu bir durum. Neden tanımadığımız biri hakkında saçma sapan görüşlerde bulunur veya bunu, daha çok yeni tanıdığımız o kişinin yüzüne vururuz? Elimize geçen nedir?
Biraz kibirlice değil mi? Bundan mutlu olmuyorsunuzdur muhtemelen. Çevrenizdekilerle otururken ‘’Bugün ben birini sesi hakkında yargıladım, sonra kilosu ve boyu hakkında onunla dalga geçtim.’’ diyor musunuz?
Dalga geçmek de yargılamaktır. Yapmamız gereken, yargıları ortadan kaldırmak. Biri hakkında bir duyum alsanız da kendi gözünüzle görüp, kulağınız ile işitseniz de kimsenin kimseyi yargılama hakkı yok! Bir kişiyle uzun zamanlar geçirirsiniz ve size bir şey sorar, siz de yargılamak yerine o kişiye görüş bildirebilirsiniz. Böyle bir yaklaşım daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca tanımadan etmeden ‘’Çok bilen çok yanılır.’’ grubundaki insanlar, sizler de insanları yargılamadan önce arada bir aynanın karşısına geçip ya kendinizi ya da aynadaki yansımanızı yargılamayı deneyin. Eminim, çok şey fark edeceksiniz.

İlgili Yazılar