Influencer: Etkileyen Kişi

Pazarlama yaklaşımına yeni bir soluk getiren influencer kavramı son zamanlarda sık sık adından söz ettirmeye başlamıştır. Sosyal medya kullanımın artması ile birlikte ortaya çıkan bu kişileri çoğumuz bilinçli olarak, çoğumuz da farkında olmadan takip ediyoruz. Kimimiz yaptıklarını yeni bir meslek olarak adlandırırken kimimiz de bu durum için ağır eleştirilerde bulunuyoruz.

Kelime anlamı “etkileyen kişi” olan influencerlar ürettikleri içerikler, toplumlara ilettikleri mesajlar ile bireyleri ikna etmeye çalışan, geniş bir kitleye hitap eden kişiler olarak karşımıza çıkmaktadır. 2021 yılında gerçekleştirilen We Are Social araştırmasının sonuçlarına göre dünyada 4.20 milyar yani dünya nüfusunun %53’ü sosyal medya kullanmaktadır. Durum böyle olunca sosyal medya üzerinden gerçekleştirilen pazarlama faaliyetleri de son derece artış göstermiştir. Bu pazarlama faaliyetlerini ise influncerlar gerçekleştirmektedir. Bireylerin düşünce ve davranışlarını şekillendirme gücü olan bu kişilere mikro ünlüler de denilmektedir. 2013 yılında Instagram’a getirilen güncelleme ile birlikte “Sponsorlu İçerik” özelliği hayatımıza girmiştir. Bu özellik ile birlikte küçük çaplı işletmeler satışlarını arttırmaya başlamıştır. Zaman geçtikçe ürün etiketleme, sponsorlu reklam, kurumsal sayfa oluşturma ve link ekleme gibi birçok yeni güncelleme ile birlikte pazarlama yönü gelişmiş bu doğrultuda da influencerlar ortaya çıkmıştır.

Influencerların çoğunlukla moda ve kişisel bakım alanlarında bireyleri etkileme gücünün daha fazla olduğu bilinmektedir. Bunun sebebi ise sosyal medyada karşımıza çıkan güzellik algısından kaynaklanmaktadır. Mikro ünlü olarak adlandırdığımız bu kişiler markalar ile yaptıkları işbirlikleri ile kullandıkları ürünleri takipçi kitlelerine tanıtmaktadırlar. Bunun yanı sıra bazen kullanmasalar da o ürünü kullanmış ve memnun kalmış gibi göstermeleri ise çoğu zaman kullanıcılar tarafından eleştirilmektedir. Tüketici konumunda olan influencerlar zamanla birer marka haline dönüşmektedir.

Influencerlar reklamını yapmak istediği markaları bir arkadaşına tavsiye eder gibi sosyal medya üzerinden takipçileri ile paylaşmaktadır. Sosyal medyayı sadece reklam ya da pazarlama amacı ile kullanmak yerine günlük yaşamlarından da kesitler paylaşarak takipçileri ile arasındaki güveni ve samimiyeti arttırmaktadır. 

Influencer Marketing: Kanaat önderleri olarak karşımıza çıkan sosyal medyada yüksek takipçi sayısına ulaşan kişi veya hesapların profil etkileşimleri incelenerek gerçekleştirilen bir pazarlama çalışması olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu teknik ile influencer olarak nitelendirilen kişiler kendi takipçilerine ürünleri anlatarak markayı ön plana çıkarmayı hedeflemektedir.

Yasemin Kırkıl

Yasemin Kırkıl, Sakarya Üniversitesinde İletişim Fakültesinde, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünde okuyor. Geçmişten bugüne kadar okumayı ve yazmayı hep sevmiştir.