Her Şarkının Bir Hikayesi Vardır

Bu aralar birkaç isteğim var. Geçen günlerde Sertab Erener, 2020 yılında çıkardığı “Ben Yaşarım” albümünün bir başka versiyonunu çıkardı. Albümün adı “Hikayeleri ile ‘Ben Yaşarım’ ”.

Çıktığı ilk gece yatağa uzanıp dinledim tüm albümü. Zaten ‘Ben Yaşarım’ albümünü biliyordum ve severek dinliyordum. Bir de hikayelerini dinledikten sonra bir kez daha hayran kaldım. Bazen güldüren, bazen tüyleri diken diken eden, bazen de “Benimle aynı şeyi hissetmiş” dedirten kısa sohbetler gerçekleştirmiş aslında Sertab Erener. Özellikle şarkıların hikayesini daha önceden bilip, şarkıyı yeniden dinlemek inanılmaz bir hismiş. 2020 yılında çıkardığı albümde 14 şarkı var. 26 Ağustos 2021 tarihinde çıkardığı albümde ise 30. Albüm bir önsözle başlıyor. Kuş ve doğa seslerinin Sertab Erener’in naif sesiyle birleşmesiyle mükemmel bir albüm başlangıcı olmuş. Biraz itiraf biraz iç dökme şeklinde iki buçuk dakikalık bir giriş yapmış albüme Sertab Erener. “Hikayeleri ile ‘Ben Yaşarım'”, 2020’de çıkardığı şarkı sırasına göre devam ediyor. Şarkıların nasıl bestelendiği, kimin bestelediği, sözlerinin kime ait olduğu, albüm sözlerinin nereye yazıldığına kadar bilgiler veriliyor.
Albümü dinledikten sonra, ” Keşke her sanatçı bu şekilde bir albüm çıkarsa..” dedim. Her şarkının, şiirin ya da bestenin bir geçmişi, bir yaşanmışlığı var çünkü. İnsanlar, şarkıları ya da şiirleri okuyunca, dinleyince farklı hisseder ve onları kendi hayatına farklı adapte eder. Kendi geçmişini düşünür, geleceğini hayal eder; yaşanamayacaklara üzülür ya da mutlu olur dans eder. Kimsenin duygusu birbirine benzemez. Yani çoğu insan kendi benliğindedir o üç dört dakikada. Şarkı açılır ve herkes kendi tünelinde yolculuğa başlar. Kimisi uçsuz bucaksız simsiyah bir tüneldeyken; kimisi kısacık bir tünelin sonunda aydınlık bir manzaraya çıkar. Ama hiç dinlediğiniz, melodisini artık ezbere bildiğiniz o şarkıların hikayesini merak ettiniz mi?
Düşünsenize; yerli ya da yabancı tüm sanatçıların yazdıkları şiirlerin, besteledikleri melodilerin, söyledikleri şarkıların hikayelerini bilsek. O kişi tam olarak hangi ruh halinde yazmış onları? Neden bu kadar üzgünmüş ya da neden bu kadar sinirliymiş? Nasıl milyonlarca kişiye dokunan o şiirleri yazıp şarkıları okumuş? Mesela yazdıktan sonra pişman olmuş mu? Yazarken ağlamış mı? Yazdıkları gerçekten onun hikayesi miymiş yoksa kurmaca mıymış?
Keşke bizi ağlatan, hayatımızı sorgulatan ya da dans ettiren o şarkıların hikayesini, o eseri çıkaran sanatçıdan/sanatçılardan dinleyebilsek.Yazının başında da belirttiğim gibi bu aralar istediğim şeylerden birisi bu.. Sonuçta vardır her şarkının bir hikayesi.. Değil mi?

Tutku Öztürk

Tutku Öztürk, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa’da Almanca Öğretmenliği bölümünde okuyor. Yaşamak ve umut etmek için müziğe ve yazmaya tutunuyor.