HEKATE

Ayın üç evresi, üç vücutlu kadın (Trimorphis) ve cadıların anası…

Kimden mi bahsediyorum tabi ki mitolojinin en güçlü cadısı Hekate’den.

Hekate mitolojide geri planda kalmış, en güçlü tanrıçalarından biridir. Ayın, yeraltının ve gecenin tanrıçası olarak bilinir ama Hekate’nin en güçlü özeliği sihirleridir. Çoğu kaynakta ilk cadılardan biri olarak kabul edilen tanrıça, erken Hristiyanlık döneminde korkulan bir figür olmasından dolayı diğer tanrı ve tanrıçalara göre geri planda kalmıştır.

Hekate’nin soyu ilk üç tanrıya dayanmaktadır. Çok güçlü olan bu tanrıçaya Zeus’un göklerden, denizlerden ve yeryüzünden pay biçtiği söylenir. Yeraltına rahatça gidebilir; mitlere göre Persephone’nin yer üstüne çıkma zamanında ona yolda öncülük eder, fener tutarmış. Zeus ve birçok güçlü tanrı ve tanrıçalara akıl vermesi ile bilge biri olduğunu bize göstermektedir.

Hekate için aslında üçlerin tanrıçası desek yanlış olmaz çünkü Hekate ayın üç evresini ve varlığın üç halini temsil eder. Üç kafalı olması, soyunun ilk üç tanrıya dayanması gibi bir sürü üçleme ile beraberdir.

Kaynaklarda bakire olduğu söylense de varlığın üç halini temsil eden tanrıça anne ve kocakarı olarak da anılır. Medea ve Kirke gibi büyük büyücülerin annesi olduğu söylentileri vardır. Bilgeliği ise onun kocakarı yönüdür. Bu varlığın üç hali, ayın üç evresi ile özleştirilir. Yeni ay, bakire kadın; dolunay, anne; karanlık ay ise kocakarıdır.  Hekate hakkında bir sürü söylenti ve mit vardır. Tanrıçanın üç sayısı ile bağlantısı çok ilginç ve gizemlidir.

Tanrıçaya ait tek tapınak ülkemizde olan Lagina tapınağıdır ancak inanılan dönemde sokaklarda her kuytu köşede tanrıça için sunaklar vardır. Hekate’nin kendisini korumasını isteyen insanlar ona adaklar adamış, tanrıça ile özleştirilen köpekleri kurban etmişlerdir.

Günümüzde hala Neopaganizmde güçlü tanrıçalardan biri olan Hekate; genelde kadınlar ve çocukların koruyucusu, cadıların annesi olarak anılır. Büyük bir merhamete sahip olduğu ama aynı zamanda insanlığı yok edebilecek kadar güçlü olduğu bilinir. Peki insanlar neden Hekate’ye tapıyorlardı? Başta da dediğimiz gibi Hekate, ayın ve yeraltının tanrıçası olarak bilinse de aslında Hekate mitlere göre yolların ve yol ayrımlarında tanrıçasıdır. İnsanları korur onlara bilgelik ve fikir verir. Sahip olduğu tek tapınakta ona inanan genç kadınların yaşadığı ve ona karşı ibadetlerini gerçekleştirdikleri söylenir. Kadınlar ve cadılıkla ilişkilendirilmesi yüzünden ataerkil toplum tarafından sevilmeyen ve korkulan bir tanrıça rolünü üstlenmiştir. Aynı zamanda büyük bir öğretmen olmuş genç kadınlara sihirleri öğretmiş ve onları daha güçlü kıldığı için cadıların annesi olarakta ifade edilir.

Chilling Adventures Of Sabrina adlı dizide Lucifer’a inanmayan, reddeden ve kendi gece meclislerini kuran kadınların; Hekate’den yardım ve güç istediklerini de görmekteyiz. Cadıların ve tüm canlıların annesi ve bilgesi olan bu cadı; hâlâ gizem perdesi ile beraber günümüze gelmiş olsa da, şu anki yüzyılda Neopaganlar ve mitolojiye ilgi duyan insanların en sevdiği tanrıçalardan biridir.

Hekate’nin gizemi ve gücü hâlâ büyük bir tartışma konusuyken; popüler kültürde bir anda ünlü olmasıyla insanların ilgi odağı olmuş, gözleri üstüne çekmiştir. Açıkçası Hekate’nin bu kadar ünlü olmasının sebebini ben Amerikan yapımı filmlere, dizilere; Neopaganizmin, falcılık ve cadılığın popülerleşmesine bağlıyorum. Bu popülerleşmenin sebebi elbette tartışılır ama bu sebebin en büyük nedeni, insanlara dayatılan algıların yıkılması ve farklı pencerelerden dünyaya bakıyor olmamızdır.

Mediha Güçlü

Mediha Güçlü. Sakarya Üniversitesi Halkla ilişkiler ve Reklamcılık bölümünde okuyor. Farklı ilgi alanlarına sahip. Tarih ve Mitoloji konuları üzerinde araştırma yapmayı çok seviyor. Sinema ve Diziler üzerine konuşmayı ve tartışmayı sever. Birçok farklı hobisi olmasının yanı sıra fotoğraf çekmeyi ve farklı yerler görmeyi seviyor.