Geleceğe

Eskiden mektuplar vardı. Duyguların ekrana değil de kağıda döküldüğü mektuplar.  Sabırsız bekleyişlerin ardından heyecanlı, hüzünlü ya da mutlu haberler postacılarla elimize ulaşırdı. Hep başkası için mektup yazılırdı ve bu yazılanlar en fazla bir ay sonra karşı tarafın eline ulaşırdı. Şimdilerde ise büyüklerin deyimiyle “Artık devir değişti.’’.  Kimsenin aklına kendisi için ya da bir başkası için yıllar sonraya mektup yazabileceği gelmemişti ki!

1986 yılında PTT’nin başlatmış olduğu “Geleceğe Mektup’’ kampanyası ile birlikte çoğu kişi 2000 yılına mektup yazmıştır. 2000 yılı geldiğinde ise PTT tarafından, yazılan mektuplar ilgili adreslere ulaştırılmıştır. Günümüzde ise mektup göndermenin neredeyse yok olduğu görülmektedir. Bunun yerine elektronik cihazlardan kolaylıkla iletişim kurabiliyoruz. Peki ya bir başkasına değil de, kendimize mesaj göndermek istersek? İşte bu noktada elektronik mail siteleri devreye giriyor. Bazı sitelere üye olmaya dahi gerek duymadan, ismimizi, aktif kullandığımız mail adresimizi ve son olarak da yazmak istediğimiz her şeyi istediğimiz tarihte, kendi adımıza gönderebiliyoruz. Sadece kendi adımıza da değil, mail adresini bildiğimiz herhangi bir kişi için de yıllar sonraya mektup gönderebiliriz. Oluşturulan bu yeni sistemde önemli olan nokta kullanılan mail adresinin aktif olmasıdır.

Çıkış yolu bulamadığımızda, kendimizi ya da başkalarını mutlu etmek istediğimizde, yıllar önce ne düşündüğümüzü görmek istediğimiz zamanlarda, geleceğe mektup bizler için paha biçilmez bir anlam ifade edebilir. Düşünsenize, üç yıl sonra mail adresinize kendinizden ya da çok sevdiğiniz birisinden bir mail geliyor ve bir zaman makinesi gibi sizi o güne götürüyor. Yıllar önceki “sen”  ile bugünkü “sen” bir noktada karşılaşmış oluyorsunuz. Belki çok büyümüş olacaksınız belki de yerinizde saydığınızı görüp harekete geçeceksiniz.

Bu siteler ile hayal gücünüzü harmanladığınızda ortaya çok anlamlı ve işe yarar mektuplar çıkacağını düşünüyorum. Birazdan “Geleceğe Mektup’’ yazacağım. Şimdilerde ne hissettiğimden, hayallerimden ve hedeflerimden bahsedeceğim. Yıllar sonra o mektup bana ulaştığında ise tam olarak “şimdiyi’’ anımsayacağım. Ben ardımda bir iz bırakmaya gidiyorum.

Yasemin Kırkıl

Yasemin Kırkıl, Sakarya Üniversitesinde İletişim Fakültesinde, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünde okuyor. Geçmişten bugüne kadar okumayı ve yazmayı hep sevmiştir.