Evinizin Konforunda Yüzlerce İnsanla Sohbet

Geçtiğimiz seneye damga vuran o meşhur uygulama: Clubhouse

2020 yılının Nisan ayında yazılım geliştiricileri Alpha Exploration Co.  tarafından geliştirilen App Store’da kullanıma açık olan bu uygulama, sadece davetiye bağlantısıyla kullanılabilen, ilk baştaki versiyonu ile kullanıcıların sesli olarak sohbet edebildiği bir uygulamadır. Bu uygulamayı; neredeyse her uygulamada bizden istenen kullanıcı adı, telefon numarası ve doğrulama kodu gibi bilgileri girerek üye olduktan sonra kullanmaya başlayabiliriz.

Davetiyeyle giriş süreci ise şu şekilde ilerler; davetiyesi olan kişi, istediği biriyle bunu paylaşarak o kişiyi uygulamaya davet eder ve davetiye alan kişi de milyonlara seslenebilen bir kullanıcı haline gelir. Uygulamaya ilk girişte herkesin paylaşmak üzere iki davetiyesi bulunur. Uygulamayı aktif bir şekilde kullanmaya devam ettikçe davetiyeler çoğalmaktadır. Uygulama sadece IPhone kullanıcılarına açıktır ve ücretsizdir.

Gelelim uygulamanın içeriklerine; Clubhouse’ta sohbet başlatmak için bir “oda” açmak durumundasınız. Herkes “oda” açıp bir sohbet başlatabilir. Odaya istediğiniz ismi vermekte özgürsünüz. Eğer açtığınız odanın başkaları tarafından görülmesini istemiyorsanız odayı kilitli halde açabilme imkanınızda bulunmaktadır. Uygulamanın ana ekranının sol üst köşesinde bulunan pusula simgesine tıklandığında takip edebileceğiniz kişi ve konulara ulaşılır. İlginizi çeken konuları takip etmeye başladığınızda ana sayfanıza ve bildirimlerinize o konular hakkında öneriler gelmektedir. Sanat, teknoloji, spor ve eğlence konu başlıkları bunlardan bir kaçıdır.  Sağ üst köşede ise sırasıyla davetiye, takip ettiğiniz ve üyesi olduğunuz grupların ne zaman oda açacağı, genel bildirimler ve profilinizin butonları bulunmaktadır. Davetiye hakkında zaten yukarıda bilgi verilmişti. Takip ettiğiniz ve üyesi olduğunuz konular hakkında bildirim aldığınızda bildirime tıklayarak odaya girmiş olursunuz. Bir odaya girdiğinizde konuşmak zorunda değilsiniz. Odaya girip sesi kapatıp sadece dinlemekle de yetinebilirsiniz. Konuşmak istediğiniz zaman, oda ekranının sağ alt tarafında bulunan “el kaldırma” işaretine tıklayarak konuşmak istediğinizi belirtebilirsiniz. Grubun yöneticisi yani odayı açan kişi ya da kişiler izin verirse sizi konuşmacı olarak üst tarafa alırlar ve bu sayede mikrofonunuzu açıp konuşabilirsiniz. Odalara katılmanın tek yolu gelen bildirimler değil elbette. Uygulamayı açtığınız anda katılabileceğiniz bir sürü oda karşınıza çıkmaktadır. Clubhouse’un en iyi özelliklerinden birisi de bir odaya girip sohbeti beğenmediğinizde ve ayrılmak istediğinizde odadan hiçbir şey demeden “sessizce” ayrılabilme imkanıdır. Bunun için oda ekranının sol alt köşesinde bulunan “Leave Quietly” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Profil kısmında ise takip ettiğiniz insanlar ve takipçileriniz bulunmaktadır. Bunun yanı sıra kısa bir açıklama alanı sayesinde orada kendinizi tanıtma imkanına da sahipsiniz. İsterseniz profilinize Twitter ve Instagram hesaplarınızın linkini de ekleyebilirsiniz. Ana sayfada, sol altta takip ettiğiniz kişilerin en son ne zaman online olduğu gözükmektedir. Orta bölümde yer alan “Room” kısmını kullanarak istediğiniz odayı açabilirsiniz. Sağ alt köşeye ise yeni güncelleme ile mesajlaşma bölümü eklenmiştir.   Uygulamada; alanında uzman akademisyenler, yazarlar, öğretmenlerin bulunduğu tamamen bilgi alışverişinin döndüğü odaların yanı sıra sadece sohbet etmek veya müzik dinlemek için açılmış odalar da yer almaktadır. Kısaca yemek yaparken, temizlik yaparken, trafikteyken veya sadece sıkıldığınızda, herhangi bir konuda bilgi edinmek veya sadece eğlenmek için yüzlerce insanla bir araya gelebildiğiniz bir uygulamadır Clubhouse.

Tutku Öztürk

Tutku Öztürk, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa’da Almanca Öğretmenliği bölümünde okuyor. Yaşamak ve umut etmek için müziğe ve yazmaya tutunuyor.