Eskiden

Yaşadıklarımızın, hissettiklerimizin, ilişkilerimizin eskiden daha derin anlamlar taşıdığına inanıyorum. Günümüzde çoğu şeyin yüzeysel bir duruma geldiğini görüyorum. Yaşanılanların, hissedilenlerin o kadar gerçekliği yok gibi. Sanki söylenenler yürekten değil de sadece dilden dökülüyor. Oysa eskiden öyle miydi? Her şey daha güzel, daha doğal, daha sade ve daha gerçekçiydi.  

Yeni hayat ve değişen insanlar ile birlikte eskiye daha fazla özlem duymaya başladık. Çoğumuzun dilinden “o eski günler” şeklinde başlayan cümleler dökülüyor. Kimimiz çocukluk günlerini özlüyor, kimimiz gençlik yıllarını, kimimiz ardında bıraktıklarını… Her ne olursa olsun birileri bir yerlerde eskiye karşı özlem duyuyor.

İkili ilişkilerde anlayışın daha fazla olduğu, insanların birbirini kırmamak için çabaladığı, hayvanlara ve bitkilere değer verildiği, birlikteliğin daha kuvvetli olduğu, saygı ve sevginin var olduğu, güzelliğin çok, kötülüğün neredeyse yok olduğu o eski günleri özlüyorum. Eskiye dönüp baktığımda her şeyin ne kadar da gerçek olduğunu görüyorum. Gerçek olmayan sevgi ve saygı gösterilerinin olmadığı, başkasının iyiliğini yürekten isteyebilen, çocuklara telefon kilidi açmaktan önce sevmenin öğretildiği o eski günleri özlüyorum. Konuşulan şeylerle odaların ısındığı hoş sohbetleri, içilen bir bardak çaydan aldığım o lezzeti özlüyorum. Buraya özlediğim birçok şeyi yazabilirim. Ama kısa tutup ben sadece eski günleri özledim demek istiyorum.

 O eski günler geri gelir mi bilmiyorum. Her şey eski güzelliğine ve gerçekliğine kavuşur mu bilmiyorum. Tek bildiğim şey ise şu: Ben,  hayatımın her döneminde ardımda bıraktığım o eski günlere özlem duyacağım. Şimdilerde eskiye özlem duyuyorum fakat ilerleyen yıllarda bugünüme özlem duyacağım. Çünkü, gün geçtikçe her şey gerçekliğinden ve güzelliğinden bir şeyler kaybedecek. Bizler; birbirini düşünmeyi, canlıları düşünmeyi her geçen gün daha fazla unutacağız. Bizler; her geçen gün kendimizi daha fazla düşünüp, bugünümüz için yaşayıp, dünde kalanları düşünmeden devam edeceğiz. Ben bunların olmasını istemiyorum, ben eskiye özlem duymak istemiyorum. Bu dileklerimim ne kadarı gerçek olur bilmiyorum ama buradan eski günlerin özlemini duyan herkese bir kucak dolusu kavuşma diliyorum.

Yasemin Kırkıl

Yasemin Kırkıl, Sakarya Üniversitesinde İletişim Fakültesinde, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünde okuyor. Geçmişten bugüne kadar okumayı ve yazmayı hep sevmiştir.