Ertelemek

“Daha sonra yaparım, birazdan başlayacağım, bugün kendimi iyi hissetmiyorum yarın hallederim.” gibi sözler size de tanıdık geliyor mu? Farkında olmadan hayatımızı mı erteliyoruz? Yaşamın uzun olduğunu düşünürken, erteleme sebebiyle ulaşacağımız güzel günleri mi kısaltıyoruz?  Biz kendimize ne yapıyoruz?

Ertelemek, neredeyse herkesin hayatında en az bir defa gerçekleştirdiği bir eylem olarak karşımıza çıkmaktadır. ‘’Bugün bu işimi halledeceğim.’’ diyerek kendimize verdiğimiz sözleri tutamıyoruz ve yarın, bir sonraki gün derken bu süreç devam ettikçe ediyor. Bir süre sonra yapmak istediğimiz işe karşı olan inancımızı ve hevesimizi kaybediyoruz. İnanmayı bırakarak kendi kendimizi sabote ediyoruz. Tek bir cümle, kendimizi sabote etmemizi sağlayacak kadar etkili bir hale geliyor. Ertelemek, bir alışkanlık olarak hayatımızın merkezine yerleşiyor. Ertelemenin sonu olmadığını bilmemize rağmen erteledikçe erteliyoruz. O işten kaçıyoruz ama bunun sonucunda hayatımızı da kaçırıyoruz. Ertelediğimiz şeyleri daha sonra yapınca daha mı güzel olacak ya da daha mı kolay?.. Bunların hiçbiri olmuyor, sadece ertelemeyi alışkanlık haline getirdiğimiz için sürekli bu durumla karşı karşıya kalıyoruz. O son an geldiğinde, stresin etkisiyle ortaya potansiyelimizin altında işler çıkarabiliyoruz. Tek bir alışkanlık, neredeyse hayatımızın tüm noktalarını etkileyebiliyor. Hayatımızdan erteleme alışkanlığını tam olarak çıkaramayabiliriz fakat “alışkanlık” olmaktan çıkarabiliriz. Bu küçük değişim dahi birçok noktada hayatımızı yoluna koyabilir.

Ben, hayatımdaki güzellikleri kaçırmak istemiyorum. Ben, güneşin doğuşunu ve batışını tam o dakikada izlemek istiyorum. Arkada çalan müziğin en heyecanlı yerinde eşlik etmek istiyorum. Bir bebek gülümsediğinde o ana şahit olmak istiyorum. Bahsettiğim şeyler çok küçük şeyler gibi görünse de “o an” yaşanırken anlam kazanan güzellikler olduğuna inanıyorum. Hayatımızda, ertelediğimiz işlere de böyle heyecanlı bakmayı başarabilirsek ertelemek denen alışkanlığın en aza ineceğini düşünüyorum. Yapmam gereken işi o an yaparsam anlamının ve güzelliğinin daha fazla olacağına inanıyorum. O an düşündüklerimin bana iyi geldiğine inanmak istiyorum. Ve bu kadar güzel düşüncenin sonunda başarabileceğimizi biliyorum.

Yasemin Kırkıl

Yasemin Kırkıl, Sakarya Üniversitesinde İletişim Fakültesinde, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünde okuyor. Geçmişten bugüne kadar okumayı ve yazmayı hep sevmiştir.