Epilepsi ile Baş Edebilme

Epilepsi, diğer adlarıyla; Sara, Tutarık, Peri hastalığı, Nöbet bozukluğu: Beyinde bulunan sinir hücrelerinin olağan durumdan farklı bir elektro-kimyasal boşalması sonucu ortaya çıkan sinirsel bozukluktur. Bu hastalık, beyindeki faaliyetlerin devamlılığını sağlayana elektriğin, adeta bir tümör gibi aşırı ve kontrolsüz yayılımı sonucu oluşur. Epilepsi, sıklıkla geçici ve anlık bilinç kayıplarına sebep olur. Günümüzde 25’den fazla ve farklı nöbet türleri bulunmasıyla birlikte 100’ün üzerinde de farklı epilepsi sendromları tanımlanmıştır. Bu nöbetler, anormal olarak gelişen elektriksel aktivitenin yayılımına göre iki ana gruba ayrılır, bunlar; Parsiyel (fokal) ve Jenaralize nöbetlerdir.

Parsiyel (fokal) Nöbetler: Beyinde gelişen anormal elektriksel aktivite, beynin sınırlı bir alanında başlar, o bölgede kalabileceği gibi elektriksel boşalımın kuvvetine ve yayılım hızına bağlı olarak komşu alanlara veya daha uzak alanlara yayılma ihtimali de vardır. Bu tip nöbetlerde şöyle bir durum vardır; beynin tamamı eş zamanlı olarak etkilenmez.

Jenaralize Nöbetler: Elektriksel aktivite; ya başlangıçtan itibaren eş zamanlı bir şekilde beynin tüm bölgelerini etkiler ya da parsiyel sınırlı bir alandan başlayıp beynin diğer tüm alanlarına yayılmasıyla jeneralize hale gelir (ki bu tip nöbetler ise sekonder jeneralize nöbetler olarak isimlendirilir). 

Peki, buraya kadar epilepsiyle alakalı kafamızda bir bilgi topluluğu oluştuğuna göre şimdi ise bu hastalığın nedenlerini ve hastalıkla nasıl baş edebileceğimizi anlatalım.

Aslında geneliyle hastalık dediğimiz şey, enerjinin bozulmasıdır. Tüm o yaşanan yoğun stresin, kafada oluşan sonsuz düşünce denizinin durmaksızın bizleri yorması sonucu evrenin bir mesajı olarak karşımıza çıkarabilir. Eğer şifayı bulmak istiyorsak kaynağa dönüp, asıl sebep bulunmalı. Güçsüz kalırsanız karşınıza çıkan hastalıkların sizi vurması o kadar kolaylaşır.

Epilepsi hastalığının nedenleri şunlardır;

• Kafa travması,

• Metabolik ve Genetik hastalıklar

• Tümörler (kanser hücreleri),

• Gelişimsel beyin malformasyonları (sakatlık),

• Anne karnındayken geçirilen enfeksiyonlar,

• Doğum sırasında bebeğin oksijensiz durumda kalması,

• Memenjit gibi beyin enfeksiyonlarıdır.

Epilepsinin evrende nedenleri ise; acı çekme eğilimi, hayatı reddetme, kendine yönelik sevgisizliktir. Bu hastalığın evrende nedenlerini göz önünde bulundurursak  kendinize sürekli olarak olumlama yaparak, hastalıkla birlikte düşen enerjinizi biraz bile olsa yükseltebilirsiniz. Bu olumlama aslında tüm hastalık türleri için geçerlidir bana göre. Aynı zamanda egzersiz yaparak da enerji alıp, ruh sağlığınızı koruyabilirsiniz. Egzersiz yaparak beyne giden oksijeni arttırıp, kan akışını hızlandırmış olursunuz. Başka bir yöntem ise  asırlardır devam eden yogadır. Yoga yaparak stresinizi azaltırsınız. Epilepsi için uygulanabilecek yoga pozisyonlarını uygulayabilirsiniz. Ek olarak kalsiyum ve magnezyum eksikliği gibi nedenlerde nöbeti tetikleyebilir. Ayrıca araştırmalara göre ketojenik diyet yani yüksek yağlı besinler ile yeter miktarda protein içeren besinlerin öncelikli tüketildiği, düşük karbonhidratlı bir diyetti uygulamak bu hastalık için uygun bir beslenme olarak karşımıza çıkmaktadır.

Selen Korkmaz

Selen Korkmaz, Nişantaşı Üniversitesinde Havacılık Elektroniği Bölümü öğrencisidir. Küçüklüğünden beri müzik, resim ile uğraşıyor. Aynı zamanda modayla yakından ilgileniyor.