Durum Komedisi

Sitcom; Türkçe ismi ile durum komedisi, ilk olarak radyo yayını olarak başlasa da günümüzde televizyon ve internet yayıncılığının sevilen türlerinden biridir. 20.yüzyılın sonlarında ortaya çıkan bu dizi türü, 1990’lı ve 2000’li yıllarda en popüler zamanını yaşamıştır. Sitcomlar genellikle ev, işyeri veya okul tarzı günlük hayatımızın merkezi olan mekanlarda geçmektedir. Karakterler sıradan kişiler olmasının yanı sıra etraflarındaki insanlar ve yaşadıkları tuhaf olaylar hikayenin temelinin oluşmasını sağlar. Yurt dışında ilk başta “düşük maliyetli komedi” adı altında çıkmasından dolayı bölümler kısa, sezonlar uzundur ancak Türkiye’de sitcom algısı tamamen farklıdır. Ülkemizdeki durum komedilerinin yabancı yapımlara göre yayın süresinin daha uzun olması, çoğunlukla dizilerde tıkanıklıklara ve tekrara düşmesine neden olur.

2000’lerin başında en popüler dizi türlerinden olan sitcomlar, günümüzde eski popülaritesini kaybetmektedir. Yapımcılar yeni durum komedileri için anlaşma yapmamakta ve bu tür yavaş yavaş ölmektedir. İnternet yayıncılığının popülerleşmesi ile bütçeleri artan yapımcılar, yeni teknoloji ile farklı çekim türleri deneyerek fantastik ve bilim kurgu temalarını daha ön planda tutmaktadırlar.

Fakat hâlâ hastası olan bu tür için naçizane birkaç dizi önerisi yapmak istemekteyiz.

Kısa süreli olsun, vaktimden gitmesin diyenler ama Türk sitcomlarını da sevenler için efsane dizi Avrupa Yakası’nın kısa bölümlerini izleyebilirsiniz. Hem daha az vakit ayıracağınız hem de Türkiye’nin en iyi sitcomunu izleyecek olmanızın şansı gerçekten bambaşka. Eğer Gülse Birsel’in işlerini seviyorsanız kesinlikle Yalan Dünya’yı da izlemelisiniz. Çok uzun ve asla kavuşmayan çiftlere rağmen sizde en büyük tebessümleri oluşturacak dizidir. Yine bir Gülse Birsel işi olan, Jet Sosyete’yi maalesef sevemedik; devamlı değişen yayın planları ve karakterlerine ısınamadık.

Nostaljik bir hava istiyorsanız Bizimkiler’i izleyerek geçmiş özleminizi hafifletebilirsiniz.

Yabancı sitcom sevenler için ise Good Place, sizi bazı konularda aydınlatacak ve devamlı gülmenizi sağlayacak güzel bir dizidir. Bunun yanında That 70’s Show ile Eric Forman ve sıra dışı arkadaş grubuna katılabilir, Fez’in hangi ülkeden geldiğini çözmeye çalışabilirsiniz. Daha güncel bir dizi isteyenler için Brooklyn Nine Nine kollarını açmış sizi bekliyor, Gina Linetti ve Jack Peralta ikilisi ile iyi şanslar.

Mediha Güçlü

Mediha Güçlü. Sakarya Üniversitesi Halkla ilişkiler ve Reklamcılık bölümünde okuyor. Farklı ilgi alanlarına sahip. Tarih ve Mitoloji konuları üzerinde araştırma yapmayı çok seviyor. Sinema ve Diziler üzerine konuşmayı ve tartışmayı sever. Birçok farklı hobisi olmasının yanı sıra fotoğraf çekmeyi ve farklı yerler görmeyi seviyor.