Dinlemek ve Anlamak

Anlamak için mi dinliyoruz? Yoksa sadece dinlemiş olmak için mi? Bazen o kadar çok anlatıyoruz ki dinlemeyi unutuyoruz. Bazen anlaşılmak için anlatıyoruz fakat dinlenmediğimizi görüyoruz. Bazen de anlatacağımız şeyler varken, anlatmaya fırsat bulamıyoruz. Bunun gibi birçok sorun ile günlük hayatımızda karşı karşıya kalıyoruz. Bir şeyler anlatılırken sabredemiyoruz ve dinlermiş gibi görünürken vereceğimiz cevabı düşünüyoruz. Birkaç mimik ve göz teması kurarak kendimizi de dinlediğimize inandırıyoruz. Aslında biz, dinlemeyi değil anlamayı ertelemiş oluyoruz. Her insan anlaşılmak ister ve bunun tek yolu dinlemekten geçer. Dinlemek ve anlamak birbirine sıkı sıkıya bağlı iki kavram haline gelmiştir. Çünkü bizler birinden birini yapmadığımızda ‘’anlaşılmayı’’ eksik bırakmış oluyoruz.

Anlatacağımız şeyler çok önemli olduğu için mi karşı tarafın konuşmasına fırsat vermiyoruz? Ya da kafamız çok dolu olduğu için mi dinlemeyi unutuyoruz? Anlaşılmanın kıymetini bilmeden sadece anlatmaya ya da dinlememeye devam ediyoruz. Karşımızdaki kişinin olaylara nasıl baktığına dikkat etmeden, düşüncelerine ve hissettiklerine önem vermeden sadece dinlemiş olmak için dinliyoruz. Oysaki anlatılan şeylerle ilgili duyabileceğimiz tek bir cümle bizlerin hayatını çok farklı yönlerde etkileyebilir. Her insanın düşüncesi birbirinden farklıdır ve unutulmamalıdır ki ‘’Akıl akıldan üstündür.’’.  Herkes herkesten bir şeyler öğrenebilir. Karşı tarafı dinlememek ‘’Senin düşüncelerine saygı duymuyorum. ’’ demenin bir diğer yoludur.

Dinlemeyi ve anlamayı başardığımızda ise karşı tarafın hayatına nasıl bir katkıda bulunabileceğimizi hiç düşündük mü? Belki de yıllardır anlaşılmaya ihtiyaç duyan birisinin hayatına dokunmuş olacağız. Çok küçük şeylermiş gibi görünen ‘’dinlemek ve anlamak’’ sandığımızdan daha derin anlamlar taşımaktadır. Dinlemek karşı tarafa duyulan saygının da bir göstergesidir. ‘’Seni dinliyorum çünkü düşüncelerine değer veriyorum.’’ demenin en basit yoludur. Birbirimizi dinlediğimiz sürece anlaşılabileceğiz ve anlaşıldığımız sürece daha çok dinlemeye devem edeceğiz. Dinlediğimiz, anladığımız ve anlaşıldığımız günler hep bizimle olsun.

Yasemin Kırkıl

Yasemin Kırkıl, Sakarya Üniversitesinde İletişim Fakültesinde, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünde okuyor. Geçmişten bugüne kadar okumayı ve yazmayı hep sevmiştir.