Bulanıklaşmayalım

Tembellik tam bir uyuşturucu. Bir kere alışınca eski normaline dönmek için ciddi bir çaba sarf etmek gerekiyor.

Film ve dizi izleme, müzik dinleme, kitap okuma hatta dışarı bile çıkma isteğinin sıfırlanması insanın tüm duygularını sömüren bir durum. Döngüye girdiğin anda girdap seni daha da çekiyor. Çıkmak istiyorsun ama çaba sarf etmediğin için daha fazla dibe çöküyorsun. Çaba sarf etmen gerektiğini sen de bildiğin halde bunu yapamadığın için vicdan azabı çektiğini fark ediyorsun ve yerinde sayıp duruyorsun.

Klasik yaşam koçlarının, motivasyon konuşmaları yapan insanların söylediği ve herkesin ezberlediği kelimeleri kullanmayı artık sevmiyorum. Her yerde görüp duyup okuyoruz artık. Sosyal medya sağ olsun. Ama bazen o klasik ezberlediğimiz cümlelere ihtiyacımız oluyor. Yapılması gereken basit aslında: Başlamak. Neye başlamak istiyorsan… Spor, düzenli kitap okuma, müzik aleti çalma, kursa yazılma, iş bulma girişimi, yabancı dil öğrenme… Her neyse… Yapmamız gerekenleri erteleyince daha fazla boşluğa düşüyoruz. Hissizleşiyoruz. Yapmak istediklerimizi yapamayınca diğer her şey bulanıklaşıyor. Aslında, daha önce hiç önemli bile bulmadığımız şeyleri kafamıza takmaya başlıyoruz. Çünkü, tüm gün hiçbir şey yapmadan oturuyoruz. Kendimizi geliştirmiyoruz. Yeni bilgiler öğrenmiyoruz ve yeni şarkılar bile keşfetmiyoruz. Yani, tembellik bir bakıma fiziksel ve psikolojik olarak bizi ciddi bir şekilde etkiliyor.

Bu arada, tembellik bir ruh sağlığı bozukluğuymuş. Herhalde biraz daha ilerisi belki de depresyona kadar gider. Tabii, bu konuda psikolojik bir bilgim yok sadece varsayım yapıyorum. Bakıldığında sürekli kendini mutsuz ederek mutlu hissettiği şeyleri yapmaktan bile alıkoyan bir durum içerisindeyken hiçbir yeni oluşuma girmeden monoton bir hayat yaşadıktan sonra ben ‘çok mutluyum’ diyen olmaz. Bu durumun sonu da bir bakıma kaçınılmaz olan depresyondur.

Tembellikten kurtulduğumuz, istediğimiz her yeni oluşuma başlama hevesimizin olduğu bir yeni ay başlangıcı olsun. Görüşürüz.

Tutku Öztürk

Tutku Öztürk, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa’da Almanca Öğretmenliği bölümünde okuyor. Yaşamak ve umut etmek için müziğe ve yazmaya tutunuyor.