Bir Ay Döngüsü

Ayın bir karanlık yüzü vardır bir de aydınlık yüzü. Gökyüzüne baktığımızda ve onu göremediğimiz dönemlerde kendi kabuğuna çekildiğini anlarız. Zamanı gelince bütün ihtişamıyla alır yeriniz gökyüzünde. Gecelerimizi aydınlatır ve çoğu zaman güneş gibi doğar içimize. 7 Eylül işte tam bu döngünün başladığını tarih. Ayın karanlık yüzünü bırakıp aydınlık yüzünü bize döndüğü bir başlangıcın tarihi. Çok gizemli, bir o kadar da sevimli.

Hepimiz hayatımız boyunca bir ay gibi davranırız. Bazen yaşamdan siliniriz bazen de ay gibi doğarız geceye. Düşünsenize koskoca evrende ayın bile geçirdiği büyük bir değişim varsa neden sayalım yerimizde? Serüven mi arıyorsunuz? İşte size bir ay döngüsü.

Hayatımızın belli dönemleri karanlıktır bizim için. Kendimize ve çevremize adım atmayız. Sanki yok gibi davranırız her şeye. Sonra tıpkı hilal gibi incecik bir ışık girer penceremizden ve güçleniriz yeniden. Siyah ve beyaz taraflarımızı görür, kabul eder ve kendimize sarılırız. Bütün olmak kabul etmektir her şeyi, tıpkı dolunay gibi.

Günler geçip giderken fark etmezsin çaba göstermek yerine mücadele ettiğini. Çünkü yorulmuşsundur ve mücadele etmek zihnin işidir, kalp çaba gösterir. Zihnin sürekli seni uyarır, çabanı küçümseyerek “Elinden gelen bu mu?” der. Oysa kalbini bir dinlesen o hilalin ucunda oturuyormuşsun gibi hisseder. Zihnin memnun olmaz hiçbir şeyden, kıyaslar, sürekli hesap tutar. Kalbin seni başarıya götüren yolda sana çiçek toplar. Unutma kolay olan bir şey yoktur bu hayatta ama engelleri bir bir sen koyarsın yoluna. Kalbinin sesini bastırma, yer aç. Sezgilerine güven, ay bile yeniden parıldamak için kendine uzun bir süre verirken nedir bu acelen? Biliyorum çok zor tüm bu karmaşada kalbinin sesini duymak. Biliyorum yorgunsun, sıkışmış hissediyorsun. Memnun değilsin çoğu şeyden. Hiç düşündün mü neden? Elinden gelenin en iyisi bu mu yoksa elinin uçuğuyla yaptığın iş mi bu? Unutma “Bir şeyi nasıl yaptığın her şeyi nasıl yaptığındır”.  Bir kalemi tutmak ile sevdiğin birinin elinden tutmak aynı eylem. İkisi de senin elinden çıkıyor. Bak bakalım aralarındaki fark ne? Kendine yönel, her gün onlarca yüze bakıyorsun aynısını geç aynanın karşısına kendin için yap. Hadi gel fazla geç olmadan göğe bakalım. Ayın bize anlatacağı çok şey var.

Reyyan Özkılıç

Reyyan Özkılıç, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde yüksek lisans öğrencisidir. Akademik kariyer peşinde koşan profesyonel bir öğrencidir. Yoga, pilates, gastronomi, astroloji ve mitoloji konularına ilgili, eğitimler almaktadır. Yüzyüzeyken konuşmayı ve hissettiklerini kelimelere dökerek anlatmayı sever.