Başarı

Başarı

Başarının bedeli iki dönemde ödenir: Başarılı olmadan önce ve başarılı olduktan sonra. Önce başarılı olmak, sonra da başarılı kalmak için ödenen bedeller vardır. Başarılı bir hayat, yan gelip yatmak gibi bir şey değildir. Peki başarı bizden neden bedel ister? Çünkü; başarıyı hak edeni, hak etmeyenden adil bir şekilde ayırmak gerekir.

Bedel bir ödemedir, hayatın üniversite sınavıdır. Eğer başarı bedelsiz olsaydı herkes ona ulaşırdı, o zaman da başarı olmazdı. Başarılı olmadan önce ödenen bedeller, başarılı olmayı hak edenleri hak etmeyenlerden ayıran en önemli göstergelerden biridir. İlki ön ödeme, ikincisi ara ödeme olsun. Başarılı olmak üniversiteye, birçok kişi gibi “kapağı at sonrası kolay” felsefesine benzer. Başarılı kalmak ise üniversite öğrencisi olmaya benzer. Bu aşamada, sınıf geçmek için periyodik olarak sınavlara girer; sınavları veremeyip sınıfta kalırsak hala üniversiteli olmayanlardan bir birim yukarıda oluruz fakat, başarısız bir üniversiteliyizdir. Dünün üniversite adayları gelir bizi yakalarlar ve geçerler. Biz dursak da insanlar durmaz…
İnsanlar durmayacaktır, hep devam edeceklerdir. Karar bizim!

Servet miras kalır, başarı ise asla. Başarı, sıkı çalışmanın ödülüdür. Kişinin yaşına, ırkına, cinsiyetine bakmaksızın şartnamesine uygun herkese ihalesini uygunca dağıtır. Başarı, şöhret ve servete göre daha “asil ve karakterlidir”.

İlgili Yazılar