Alışılmışın Dışında Bir Müze: Sosyal Medya Müzesi

Müze deyince çoğumuzun aklına sanat eserlerinin bulunduğu mekanlar gelmektedir. Bu müzelerde dikkatli ve sessiz olunması istenirken karşımıza alışılmışın dışında bir müze çıkmaktadır. Türkiye’de açılan ilk interaktif sanat ve sosyal medya müzesi “Happy Hour’’ ziyaretçilerine farklı bir deneyim sunarak içeride eğlenceli zamanlar geçirilmesini sağlamaktadır.

Ülkemizde bulunan sosyal medya müzeleri yeni yeni açılsa da dünya üzerindeki Pop-Up (Pop-Up; Araştırma ve eğitim amacı gütmeyen, eğlence ve hayal gücü odaklı olan sanatsal ve interaktif mekanlardır.) müzelerinin bu akıma öncülük ettiği bilinmektedir. Happy Hour’un kurucusu olan Kaan Dönmez, Amerika’da aldığı eğitimi tamamladıktan sonra yurtdışında bir teknoloji firmasında çalışmaya başlamıştır. Çalışma hayatından edindiği deneyim ve bilgi ile de Happy Hour isimli Sosyal Medya Müzesi’ni açmaya karar vermiştir.

Türkiye’de bulunan Happy Hour isimli sosyal medya müzesi ilk olarak 2019 yılında İstanbul Galata’da daha sonra ise İzmir Ege Perla’da sosyal medya meraklıları başta olmak üzere herkes için faaliyet göstermeye başlamıştır. Yaklaşık olarak 25 oda ve üç kattan oluşan bu müzede her oda için farklı konseptler oluşturulmuştur.

Happy Hour müzesi Pazartesi günü hariç haftanın her günü 12.00-20.00 saatleri arasında ziyaretçi kabul etmektedir. Biletlerini internetten veya girişten alabilen ziyaretçiler belli bir ücret karşılığında gezilerini gerçekleştirmektedir. 0-4 yaş arasındaki çocuklar için ise ücret talep edilmediği bilinmektedir. Müzeye girdikten sonra ise 2 saat süre verilmekte ve bu süre zarfında fotoğraf çekerek, odalar dolaşılarak geçirilmektedir. Online bilet alırken istenilen gün ve saate seçebilme şansı olan ziyaretçilerin tercih yapma hakkı bulunmaktadır.  

Günümüz sosyal medya kullanıcıları olarak beğenilme arzusu içinde olduğumuz için farklı mekanlarda ve konseptlerde fotoğraf çekilme isteği de tartışmasız bilinen bir gerçektir. İşte bu noktada da devreye bu tarzdaki sosyal medya müzeleri girmektedir. Farklı bir arka plan arayan ve farklı mekanlarda fotoğraf çekilmeyi tercih edecek herkes için bu müzelerin en uygun mekan haline geldiği görülmektedir. Müzenin içerisinde renkli odalar, ışık oyunları, devasa büyüklükteki aksesuarlar, top havuzları ve birçok eğlenceli içerik bulunmaktadır. Fotoğraf çekmenin ve çekilmenin yanı sıra bu müzeyi ziyaret eden kişilerin kendilerine ait bir eğlence ortamı oluşturabilme imkanları da bulunmaktadır. Sosyal medyanın çok önemli bir güç olduğu bugünlerde Happy Hour gibi sosyal medya müzelerine olan ilginin ise giderek artacağı düşünülmektedir.

Yasemin Kırkıl

Yasemin Kırkıl, Sakarya Üniversitesinde İletişim Fakültesinde, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünde okuyor. Geçmişten bugüne kadar okumayı ve yazmayı hep sevmiştir.